Charakterystyka pośrednia antygony

Pobierz

Te cechy jej charakteru decydują o tym, że buntuje się przeciwko zakazowi Kreona, który uznaje za sprzeczny z własnym sumieniem i braterską miłością.Charakterystyka Antygony.. Jest dumną i pewną siebie młoda kobietą.. W wypracowaniach szkolnych zwykle stosuje-my charakterystykę bezpośrednią.. Charakterystyka dynamiczna - prezentacja bohatera, który przechodzi przemianę wewnętrzną; takimi osobami będą np. Jacek Soplica, Ebenezer Scrooge, Marek Winicjusz.26.11.2013.. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa.. Wywodziła się z tragicznego rodu Labdakidów i mieszkała w rodzinnym mieście Teb.. - Sciaga.pl.. Autor: 15niunia15.. Taki jej wizerunek zaprezentowany jest już w Prologu.. Tragiczne wydarzenia rodzinne - najazd jednego z braci na drugiego w walce o władzę - postawiły ją w sytuacji trudnego wyboru.. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla.. - Była odważną kobietą, mówiła wprost, o co jej chodzi.Charakterystyka porównawcza Antygony i Ismeny Antygona i Ismena to bohaterki dramatu Sofoklesa Antygona.. Po tragicznej śmierci obydwu braci bohaterka decyduje się na złamanie zakazu Kreona.. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona.W tej trudnej dla kobiety sytuacji dowiadujemy się wiele o jej cechach charakteru.. Dokonując symbolicznego pochówku swojego brata, sprowadza na siebie gniew Kreona..

Krótka charakterystyka Antygony.

Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla.. Poznajemy ją w momencie moralnych rozterek.Pamiętaj o charakterystyce pośredniej i bezpośredniej.. Król zabrania pogrzebania zwłok Polinejkesa uważanego za zdrajcę.W tragedii Sofoklesa Antygona jest postacią niewątpliwie najważniejszą.. Te cechy jej charakteru decydują o tym, że buntuje się przeciwko zakazowi Kreona, który uznaje za sprzeczny z własnym sumieniem i braterską miłością.Charakterystyka Antygony 29 lutego 2020 0 Przez admin .. Lekcja 4 Temat: / ustalają uczniowie pod koniec lekcji/ Cele: Charakterystyka Antygony jako postaci nieprzeciętnej; - zna plan charakterystyki, - czyta tekst ze zrozumieniem, - selekcjonuje informacje, - interpretuje frag.. Dla niego liczy się tylko utrzymanie swojego autorytetu jako surowego władcy.. Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. " Antygona " jest właśnie Antygona z rodu Labdajkidów , córka Edypa i Jokasty.. Cechuje ją poszanowanie dla praw boskich.. Moim zdaniem postać Antygony jest godna uwagi przez swoją postawę i dorosłe zachowanie.Antygona jest osobą dumną, porywczą, zdecydowaną i energiczną.. Kamilaa275; 19.11.2010 Antygona, tytułowa bohaterka dramatu Sofoklesa jest pełna dumy rodowej..

Antygona - charakterystyka postaci.

Więcej aktywności wymaga od czytelnika charakterystyka pośrednia, wynikająca z wypowiedzi i przemyśleń bohatera, z opisu jego zachowań, z opinii, jakie na jego temat mają inne występujące w utworze postacie.. Antygona była córką Edypa i Jokasty.. Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. " Antygona " jest właśnie Antygona z rodu Labdajkidów , córka Edypa i Jokasty.. Zostaje skazana na karę śmierci.. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa.Tragiczne wydarzenia rodzinne - najazd jednego z braci na drugiego w walce o władzę - postawiły ją w sytuacji trudnego wyboru.Charakterystyka Antygony.. Dlatego wydaje rozkaz zakazujący pochówku Polinejkesa, którego uznaje za zdrajcę państwa.. Charakterystyka pośrednia to opis postaci ukryty w pewnych zdaniach i trzeba się ich domyślić np. Janek zaczął odmawiać zdrowaśki.. Smutnych losów prowadzących do tragicznej śmierci tej pary nie trzeba chyba przypominać - wszak wszyscy je znają.Można się domyślać na podstawie wniosków wyciągniętych z charakterystyki pośredniej (m.in. z wypowiedzi i postaw wobec niego innych bohaterów), że jest zadbany, przystojny i modnie ubrany (wszak studiuje na uczelni, która cieszy się europejską sławą i przyciąga studentów z różnych stron świata)..

"Antygona" - charakterystyka postaci.

Nie znaczy to,Napisz charakterystykę porównawczą Antygony i Kreona.. .MINI CHARAKTERYSTYKA POSTACI "Antygona" Sofoklesa to tragedia antyczna ukazująca mocną sylwetkę kobiecą i króla tyrana.. Zakazał on pochówku zwłok Polinejkesa, oskarżając go o zdradę.Charakterystyka Antygony.. Wywodzą się z rodu Labdakidów, są córkami Edypa i Jokasty.. Główna bohaterka dramatu Sofoklesa; córka Edypa, mieszkająca wraz z siostrą na dworze wuja Kreona; siostra Ismeny, Eteoklesa i Polinejkesa.. To bezwzględny władca Teb, który lekceważy prawo boskie, nakazujące pochówku ciała zmarłego.. Antygona jest osobą dumną, porywczą, zdecydowaną i energiczną.. Może liczyła na wyjątek przez wzgląd króla na pokrewieństwo, lecz sądzę, że Antygona nawet o tym nie pomyślała.. Antygona to tytułowa postać sztuki Sofoklesa.. Jeden z braci, Polinejkes, został uznany przez .Antygona, córka i siostra królewska, jest pełna dumy rodowej.. Antygona jest główną bohaterką tragedii Sofoklesa pt. "Antygona".. Ich ojciec zmarł na wygnaniu, matka popełniła samobójstwo, a ich bracia zginęli w bratobójczej walce o tron tebański.. czyli z tego wynika że jest religijny.Charakterystyka statyczna - opisywanie postaci, której osobowość nie zmienia się podczas trwania akcji utworu literackiego, np. Antygony i Kreona..

Antygona to młoda dziewczyna, jest narzeczoną Hajmona.Antygona - charakterystyka szczegółowa.

Tytułowa bohaterką jest córka króla Teb Edypa.. Jej bunt wobec zakazu nowego władcy, godzący w cześć jej brata oraz w pośmiertny spokój jego duszy jest zrozumiały, ponieważ Antygona jest porywczą i łatwo wybuchającą, zdecydowaną i energiczną kobietą.Krótka charakterystyka Antygony.. Kontrastuje z nią młodsza siostra Ismena.. Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. " Antygona " jest właśnie Antygona z rodu Labdajkidów, córka Edypa i Jokasty.. Pochodząca z kazirodczego związku Edypa i Jokasty królewna tebańska.. Antygona - charakterystyka postaci.. Jej rodzicami był Edyp i Jokasta.. Ona i jej siostra, Ismena, to już ostatnie z rodu Labdakidów, na którym ciąży straszliwa klątwa bogów.. Od początku wiedziała, że tak właśnie powinna postąpić dobra i kochająca siostra.Przydatność 70% Charakterystyka Antygony.. Antygona jest szlachetną i odważną dziewczyną, bo chociaż wiedziała o konsekwencjach czynu, który postanowiła popełnić wbrew woli władcy, ani przez chwilę nie zawahała się.. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla.. Bo Zeus nie cierpi dumnych głów, A widząc ich wyniosły lot I złota chrzęst, i pychę słów,To wszystko to, co autor bezpoś­rednio mówi o swoim bohaterze.. "Antygona" - streszczenie szczegółowe Czas i miejsca akcji w "Antygonie" Antygona - charakterystyka szczegółowa "Antygona" jako tragedia antyczna Pochodzenie i rozwój dramatu antycznego Motywy literackie w "Antygonie" Sofoklesa Streszczenie "Antygony" w pigułce Kreon - charakterystyka szczegółowa Teatr greckicharakterystyką bezpośrednią.. Mają dwóch zmarłych braci Eteoklesa i Polinejkesa.. Charakterystyka wewnętrzna.Jednym z dwóch głównych bohaterów tej antycznej tragedii jest Kreon.. Liceum Język polski Antyk i Biblia Charakterystyka.. Z odwagą przyjmuje swoje przeznaczenie i pozostaje do końca .Charakterystyka Antygony.. Charakterys­tyką bezpośrednią są wszelkie fragmenty typu: - Był to człowiek wysoki, szczupły o szlachetnej twarzy.. Mieszkają w swoim rodzinnym mieście Teb.Przydatność 70% Charakterystyka Antygony.. Była dzieckiem z kazirodczego związku Edypa i Jokasty.. Antygona jest zuchwała i odważna.. Nie boi się przeciwstawić królowi Teb - swojemu wujkowi.. Antygona jest bohaterką znanego dramatu Sofoklesa pt. "Antygona".. Oprócz nich rodzinę Antygony tworzy siostra Ismena oraz bracia Polinejkes i Eteokles, a także narzeczony Hajmon, który był synem .Charakterystyka Antygony .. Wywodziła się z miasta Teby, gdzie wiodła swoje niedługie ale pełne wzlotów i upadków życie.. Antygona.. Antygona była córką Edypa, króla Teb oraz jego matki i żony, Jokasty.. Po jego śmierci i śmierci braci, prawowitych następców tronu, władzę w Tebach przejął Kreon.. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona.. Narzeczonym Antygony był Hajmon syn Kreona i Euredyki.. Tytułowa bohaterka była młodą kobietą.. Miała brata Polinika i Eteokla oraz siostrę Ismenę..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt