Jak zapytać o podwyżkę

Pobierz

Przede wszystkim nie kieruj się emocjami, nie nastawiaj do szefa agresywnie i nie obrażaj.. No chyba że często wchodzisz pod stół by zaprezentować inne umiejętności.. Przygotowując się do rozmowy o podwyżce warto zastanowić się nad argumentami, które pokażą naszą wartość dla firmy.Jak poprosić o podwyżkę i. ją dostać?. W niektórych firmach potrzebny jest jednak odpowiednio przygotowany wniosek.Jak prosić szefa o podwyżkę?. Pracuję w firmie od 2012 r. Jestem lojalna, rozwiązuję problemy, zawsze zorganizowana i zaangażowana, a wszyscy mnie wyprzedzają w wynagrodzeniach, ponieważ ja nie mam odwagi podejść do szefa i zapytać o podwyżkę.Negocjowanie wynagrodzenia - jak zapytać o podwyżkę?. Jeśli masz pewność, że Twój pracodawca jest wyraźnie "na plusie", prawdopodobieństwo otrzymania podwyżki jest znacznie wyższe.. Jeśli dotyczy cię ten problem, warto przeanalizować sobie, dlaczego odkładasz rozmowy o podwyżce - mówi Marta Skiba, trenerka biznesu, współwłaścicielka firmy szkoleniowej WKontakcie.. "Kiedy poprosiłem szefa o podwyżkę, to dostałem… polecenie, żeby zamknąć drzwi, gdy będę wychodził z jego gabinetu.. Oprócz tupetu aby coś osiągnąć trzeba mieć coś w głowie a ciężko się wykazać w ciągu zaledwie kilku tygodni.. Może to mało dyplomatyczne, za to skuteczne.. Wybierz moment, kiedy i Ty, i szef będziecie pełni energii.Jak teraz wyskoczysz z prośba o podwyżkę to raczej umowy na czas nieokreślony nie zobaczysz..

Jak napisać wniosek o podwyżkę?

W ten sposób pokażesz i swoje zaangażowanie, i zrozumienie potrzeb firmy.. Warto trzymać się kilku podstawowych zasad i jak ognia unikać emocji .. powinien pójść do działu HR lub do swojego bezpośredniego przełożonego i zapytać .Podanie o podwyżkę wzór.. Przygotowując podanie o podwyżkę, wzór pisma powinien składać się z czterech zasadniczych części.. - Tak naprawdę podwyżka nie jest tylko kwestią pieniędzy.. Podwyżka może zaprosić nas do bardziej wnikliwego niż zazwyczaj popatrzenia na siebie, na to, jak wyceniamy swój wysiłek i na ile cenimy siebie.Wniosek o podwyżkę najlepiej złożyć: Kiedy firma ma dobre wyniki finansowe.. Jak zapytać o podwyżkę, by zwiększyć swoje szanse na pozytywną odpowiedź?. Nie używaj gróźb i nie wprowadzaj przełożonego w błąd, sprawiając np., że pomyśli, iż dostałeś ofertę z zewnątrz.. W zależności od tego, czy w firmie używacie e-maila czy nie, spróbuj poprosić o feedback w formie pisemnej.. Co pomyśli o mnie szef?. Zrób małe ćwiczenie umysłowe: postaw się w roli przełożonego i zastanów się, jak byś na jego miejscu postąpiła.Czy nie jest tak, że każde pytanie o podwyżkę to w zasadzie szantaż pod tytułem "zapłać mi więcej, albo się zwolnię"?Nasz blog: 4 powody, dla których warto iść po podwyżkę i 4 rady, jak rozmawiać z szefem o zwiększeniu wynagrodzenia..

Odpowiedni moment na prośbę o podwyżkę.

Nie zrażaj się, możesz zapytać szefa o dodatkowy budżet szkoleniowy, dofinansowanie pakietu medycznego czy sportowego.Jak zapytać o podwyżkę?. Poniżej przedstawiamy .Żeby otrzymać wymarzoną, wyczekaną podwyżkę trzeba się nieźle napocić.. Przede wszystkim pamiętaj, żeby w żadnym wypadku nie okazywać agresji, nie podważać autorytetu szefa ani nie stosować szantażu.. Dyskusja nie przyniosła rezultatu?. Okazuje się, że przekonanie szefa do wysupłania z firmowej kasy dodatkowych pieniędzy nie jest łatwą sprawą.Co prawda tylko na pół roku urlopu macierzyńskiego.. Oprzyj sprawę na researchu i rezultatach swojej pracy.. Zbierz opinie o sobie o jak największej liczby osób, ale upewnij się, że ze wszystkimi blisko współpracowałeś.Nie warto decydować się na tak poważny krok, jakim jest rozmowa z szefem o podwyżce, jedynie pod wpływem impulsu.. Jak podaje Business Insider, bezpiecznym rozwiązaniem jest zaproponowanie podwyższenia wynagrodzenia o 10-20%.. Podwyżka jest przecież naturalną rzeczą i kolejnym szczebelkiem kariery zawodowej.1.. Podstawową "prawdą" w pytaniu o podwyżkę jest fakt, iż nie ma w niej nic złego, jest ona odzwierciedleniem naszego stosunku do wykonywanej pracy i podejścia do odpowiedniej, zaspokajającej pewne potrzeby gratyfikacji finansowej.Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś zapytać współpracowników o swoje silne i słabe strony..

Czego unikać podczas rozmowy o podwyżkę?

Dowiedz się, jak negocjować wynagrodzenie przed podpisaniem umowy, podczas awansu na nowe stanowisko i po .Jeśli nie - może warto zasugerować, że zasługujesz na wyższą pensję już teraz, ale rozumiesz sytuację przedsiębiorstwa i jesteś gotów zaczekać na lepsze czasy (do czego się, oczywiście, wydatnie przyczynisz).. Edytor: Piotr Sikora .. Rozmowa o podwyżkę powinna być spokojna, rzeczowa i bazować na konkretnych argumentach.O co siebie zapytać przed poproszeniem o podwyżkę?. Nie powinniśmy jednak pytać szefa o podwyżkę bez wcześniejszego przygotowania, chyba że jesteśmy z nim w koleżeńskich stosunkach i taka rozmowa nie zaszkodzi.Rozmowa o podwyżce może wiązać się z dużym stresem, ale pamiętaj - jeśli sam o siebie nie zawalczysz, nikt inny tego nie zrobi.. Mój szef jest dosyć otwartym człowiekiem, jednak jakoś nie lubię zaczynać z nim rozmowy o pensji - przyznaje Malwina, która od dwóch lat zajmuje się marketingiem w stołecznym wydawnictwie.Jak wynegocjować podwyżkę - wybierz odpowiedni moment Nie każda chwila jest odpowiednia na negocjowanie podwyżki.. Rozmowa o podwyżce powinna być zaplanowana.. - Znam wiele osób, zwłaszcza kobiet, które narzekają na obecne wynagrodzenie, ale niewiele z tym robią.. Szef powinien zrozumieć, że pracownik, który ma długi staż pracy, ma także większe wymagania płacowe..

Nie proś o podwyżkę, kiedy firma robi cięcia budżetowe.

Od razu po spektakularnym sukcesie lub zdobyciu nowych kwalifikacji.Zapytać, jakie są szanse rozwoju i awansu w firmie, czy istnieje system podwyższania wynagrodzenia w zależności od osiągnieć, a wręcz umówić się konkretnie, że za osiągnięcie jakiegoś celu, który wybitnie przysłuży się przedsiębiorstwu, dostaniesz podwyżkę.Przedstaw najlepsze powody, dla których powinieneś dostać podwyżkę.. Warto odłożyć rozmowę np. w momencie, gdy firma realizuje ważne zlecenie i wszyscy pracownicy wykazują zdwojoną aktywność.. Jeśli postawisz ultimatum - albo podwyżka, albo odchodzę, decyzja szefa może zmotywować Cię natychmiastowego szukania nowej pracy.Pamiętaj, aby o podwyżkę najlepiej pytać pod koniec danego tygodnia, na przykład w piątek, a nie w poniedziałek.. Nic, tylko czekać na owoce takiej narracji.Wtedy najlepiej jest działać i spytać szefa o taką możliwość.. Negocjowanie wynagrodzenia z obecnym lub przyszłym pracodawcą to ważna umiejętność bez względu na rodzaj wykonywanej pracy.. Złapanie przełożonego w biegu, kiedy będzie myślał o tysiącu innych rzeczy, nie jest dobrym pomysłem.Jak zapytać o podwyżkę, a przy okazji nie stracić pracy?. Jeśli firma w każdym dziale dokonuje cięć, wyszłabyś na idiotkę, gdybyś weszła do gabinetu szefa i poprosiła o podwyżkę.. "Temat podwyżki jest zazwyczaj albo obiekt.O pożyczkę warto jednak zapytać - być może uda nam się otrzymać dodatkowe pieniądze?. Jak każde oficjalne pismo z prośbą, tak samo pismo o podwyżkę, musi zawierać dane pracownika (imię, nazwisko, stanowisko) oraz dane osoby decyzyjnej, do której pismo jest kierowane.W przypadku, gdy przyczyną odmowy są kwestie pozafinansowe warto zapytać przełożonego, co powinniśmy zrobić, aby w przyszłości mieć szansę otrzymać podwyżkę - dodaje Dorota Kobierska z Personal Effect..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt